Richelle Mead - Spoutáni magií

27. prosince 2010 v 12:48 | Mish@ |  Přečteno
Studium na Akademii Svatého Vladimíra se chýlí ke konci a Rose spolu s Lissou budou zanedlouho vrženy do opravdového světa za železnými branami akademie. Poté, co Rose bravurně zvádne strážcovské zkoušky, odjíždí i s ostatními na královský dvůr, kde konečně má dostat přidělení. Jenže si to nedokáže tak úplně užívat, protože musí pořád přemýšlet nad možností záchrany svého Strigojího ex Dimitrije. Kolotoč se roztáčí.

Rose s pomocí Michaila, dhampíra, který miloval profesorku Karpovou, zdrhá s Lissou a Eddiem ze dvora. Její nápady byly vždycky značně šílené, ale tentokrát to žene do extrému. Vydávají se do Morojského vězení - Tarazova - aby osvobodili Viktora Daškova. Potřebují totiž zjistit, kde se ukrývá jeho nevlastní bratr, který údajně už jednou dokázal přivést Strigoje spátky k životu.

Dokazuje, že nic není nemožné a zanedlouho už jsou i s Viktorem v Las Vegas. Kdo by byl řekl, že jeho paranoidní bratr bude žít nedaleko města, které se Strigoji jen hemží?

Poté co se k nim zvládne přidat ještě Adrian, který Rode vysledoval podle pohybů na její kreditce, ukazuje se, že Robert opravdu ví, jak na to. Vysvětlí jim, že musí mít kůl nabitý i éterem a Moroj, který je jeho uřivatelem musí probodnout Strigojovi srdce. Rose nechce riskovat Lissin život, takže se jí to zdá nepřípustné. Ale Lisse to pořád vrtá hlavou.

Poté co je při cestě z restaurace zpět napadne banda Strigojů s Dimitrijem v čele, Viktor i s Robertem se jim ztratí a parta zkončí v kasínu Čarodějná hodina. Mimochodem, Dimitrij je stále na živu a Eddie je na Rose pěkně naštvaný, protože ho nenechala Dimitrije propíchnout.

V kasínu mezitím co Lissa a Eddie zabukovávají letenky zpátky ke dvoru, Rose a Adrian potkají Moroje, který jak se zdá znal Lissina otce, jenže Rose nechce věřit věcěm, které o něm vykládá.

Po navratu zpátky ke dvoru Rose spolu s Eddiem upadají do lehké nemilosti a do objetí kancelářských prací a zahradničení, takže Rose nemůže jet s Lissou na návštěvu na univerzitu, na kterou chce po prázdninách nastoupit a oslavit její narozeniny. A taky nedokáže zabránit tomu, aby Lissu a Christiana unesli strigojové s jejím starým známým velitelem, zrovna když je v její hlavě.

Okamžitě se Rose přidává k záchrané akci a vyráží spolu s dalšími strážci Morojům na pomoc. Je smířena s tím, že buť Dimitrij nebo Lissa dnes zemřou a je odhodlaná zabít svého bývalého přítele vlastní rukou.

Ale nakonec nic nedopadne tak, jak by se na první pohled zdálo.

//další popis obsahuje spoilery//

Lissa uvede v chod svůj probodávací plán a s Christianovou pomocí i přes Rosiny protesty probodává Dimitrijovi sice s dost velkou námahou, ale zato účině srdce kůlem nabitým léčivou magií. Z Dimitrije se stává znovu dhampír. Ale nikdo tomu nechce uvěřit.

Dimitrij je převezen do vězení na dvoře, kde má zůstat do té doby, než zjistí, co je doopravdy zač. Rose je nadšená že ho dokázali zachránit, ale její optimistická náada rázem ochladne když ji k Dimitrijovi nechcou pustit a Lissa jířekne, že ji nechce za žádnou cenu vidět.

Ale nebyla by to ona, kdyby to nějak neobešla. S Miachailovou pomocí se dotane do vězení a promluví si s Dimitrijem, ale to co se dozví není nijak povzbuzující. Dimitrij nejen že ji nechce viděla, ale tvrdí ji že už není schopný nikoho milovat.

Jako by toho už nebylo dost, rada spolu s královnou navíc schválí zákon, že strážci budou se Strigoji místo od 18 bojovat už od 16. Poté co Rose v záchvatu vzteku začne na královnu řvát, že je pokrytecká svině a že toho bude litovat, je vyvedena ze sálu.

Když čeká, až zasedání zkončí a bude si moct promluvit s Lissou, potká Ambrosse, dhampíra, který není strážce, sle je něco jako lepší sluha královny. Nechá se jím odvést k jeho Morojské tetě Rhondě, která jí znovu vyloží karty. Mimochodem, žádné štěstí a láska na ni opravdu zatím nečeká.

A je neděle. Rose prochází kolem kodtela, když má vnuknutí. Uvnitř samozdřejmě potká Dimitrije, který se pořád snaží ostatním dokázat, že není Strigoj. Dimitrij není o moc vstřícnější a dokonce Rose řekne, že jeho láska k ní se prostě ztratila. To ji dokonale vykolejí, takže s brekem zdrhne.

Nějakou dobu se poflakuje jen tak kolem, ale když se vrátí do svého pokoje, přijde za í Adrian. Původně sice nemají v plánu bavit se o jejich vztahu, ale o Lissině otci, jenže na tom moc nezáleží, když splu zkončí v posteli. Na sex sice nedojde, ale Rose nechá Adriana kousnout ji.

Ráno se jí nechcetahat tvrdě spícího Adriana z postele, což je podle ní téměř nemožné, takže jde sama ulovit nějakou snídani. Původně sice míží k Lisse, ale když si všimne, že spolu s ní v kavárně sedí Christian, nechce jim kazit usmiřovací chvilku a jde do budovy strážcé, kde v kavárně potkává Dimitrije s jeho "ochrankou". Rose se bavím s jedním jeho strážcem o novém zákonu, čehož se Dimitrij chytne. Když Rose potom požádá, jestli by za ním nemohla poslat Tašu, až ji potká, Rose se to samozdřejmě dotkne a začne na něj ječet.

Jenže se nedostanoíu moc daleko, protože zmatenou Rose zatýká královská stráž. Dimitrij je sice začne kosit jendoho po druhém, ale Rose ho donutí přestat. Nechce totiž, aby kvůli ní měl problémy nebo ho dokonce zavřeli. nechává se zatknout, jenže až poté se dozvídá z čeho je vlastně obviněná. Podle nich totitž zabila královnu. Takže to před vězení bere rovnou na předběžné projednání, u kterého se překvapivě objeví nejen Abe, její otec, který ji má hájit, ale i Dimitrij, který jen přihlíží v zadní řadě.

Rada se shoduje na tom, že mají dostatek důkazů, takže Rose znovu odvádějí,a le už s tím, že půjde opravdu k soudu za velezdradu. Předtím, než ale skončí znovu v cele, dostane dopis od Ambrosse. Od teď už mrtvé královny, ve kterém jí vysvětluje své pohnutky, proč přijala zánon a dokonce jí prozradí, že Lissa není poslední v linii Dragomirů. A taky se dozvídá, že ji za velezradu nečeká vězení, ale poprava.Tenhle díl jsem sice neprořvala jako ten minulý, ale zato jsme byla po celých 350 stránek napnutá jako kšandy. Já osobně si myslím, že královnu zabil Viktor a že Lissin nevlastní bratr má určitě něco společného s Las Vegas. Rozhodně se už těším, až si přečtu poslední díl. Pokud budu moc nedočkavá, vrhnu se na něj odkonce i v anglině. Taky věřím, že se Rose s Dimitrijem dají nakonec zase dohromady. Doufám, že Richelle už vyčerpala svou zásobu tragických konců. Jsem fakt zvědavá, co se bude v Poslední oběti dít, když už je Dimitrij zase dhampír. Budu se muset nechat překvapit.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Destiny Destiny | Web | 27. prosince 2010 v 12:57 | Reagovat

Zajímavé, dávám si ji na seznam :)

2 Nessa Nessa | Web | 27. prosince 2010 v 13:03 | Reagovat

dostala jsem ji k Vánocům, od půlnoci do šesti do rána jsem to četla a byla to naprosto parádní. Dimitrij je zase úžasnej, ochranitelskej a Adrian na mě udělal větší dojem než obvykle, on je úžasný :), ale teda chudák Rose...

3 Jasmína Jasmína | Web | 27. prosince 2010 v 13:26 | Reagovat

fakticky zajímavé :)

4 Jasmína Jasmína | Web | 27. prosince 2010 v 13:46 | Reagovat

a mimochodem, tvé kritiky na mém blogu, přesněji rady si hodně cením. Jsi fér, což mám na lidech ráda. Tvou radu zkusím :)

5 Jasmína Jasmína | Web | 27. prosince 2010 v 14:06 | Reagovat

jo a ještě, promiň za spamy :D. Tvá rada mě inspirovala ke článku :)

6 Destiny Destiny | Web | 27. prosince 2010 v 16:50 | Reagovat

Děkuji. On to ani nebyl příběh, spíš moje představa o usmíření mezi mnou a někým..naprosto nereálná:X

7 Abyss Abyss | Web | 27. prosince 2010 v 21:41 | Reagovat

Vyčerpávající :D Vážně jsi snad nevynechala nic co se v knize stalo :D
Pátý díl má ostatně asi nejvíc otevřený konec, navíc se tam stane asi nejvíc věcí dohromady za sebou sérii, prostě tenhle díl byl vážně hodně naplněný událostmi :)

8 Nessa Nessa | Web | 27. prosince 2010 v 22:31 | Reagovat

Tak já si hraju na vědmu a zatím jsem odhadla ten konec s Dimitrijem, ale ta Rose mě dostala, vězení za vraždu královny a ještě magor jsem včera omylem přečetla spoiler, kdo, že měl Tatianu zabít, si tu knížku snad přečtu v originálě nebo co.

Ale jinak s těma klukama souhlasím. Dimitrij je srdcovka, ale ve skutečnosti bych ho musela přerazit, protože ty jeho rady by mi lezly krkem, bych se vztekala, a když se v knížce objevil Adrian, prostě od prvního momentu mě okouzlil, zelené oči, hnědé vlasy, frajírek, co je vlastně umělcem a citlivej, aaach... a bohužel s ním mám stejné neřesti :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama