close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Anděl - Denisa Tatíčková

2. dubna 2011 v 13:22 | Mish@ |  Přečteno
Andělé. S těmito okřídlenými bytostmi se poslední dobou roztrhl pytel. A tato kniha dokazuje, že i české spisovatelky chtějí smočit v tomhle tématu prstíčky. To, jak to potom dopadne, už je věc druhá.


Sam je sice anděl, ale to, jestli dostane křídla, záleží na úspěchu (nebo taky neúspěchu) její první mise. Je poslána na zem, aby chránila lidského kluka Daniela (což musí být nesmírně složité, když neustále buď něco neustále ochmatává, očumuje nebo se něčemu diví). Jdou po něm totiž síly temnoty. Ale když zjistí, že je v ohrožení spíš jeho psychická stránka, nerozpakuje se před výslovný zákaz Rady zviditelnit a navázat s ním přátelství.S tím zákazem to až tak horké nebylo, protože jediný trest, kterého se San dočká, je lehký sprd, který jí Rada po návratu do nebe uštědřila.

A teď přichází na řadu nehynoucí láska, silně podobná té, se kterou jsme měli tu čest už ve Stmívání. Hlavní hrdinové si neustále v těch nejromantičtějších okamžicích šahají na vlasy nebo jeden druhému ohmatávají líce. Vrcholem erotiky byl asi pětivteřinový polibek, samozřejmě doplněný srdceryvným loučením, případně ještě srdceryvnějším shledáním.

Poté, co to hned na začátku hlavní hrdinka asi desetkrát vzdá a následně si sama zvládne uštědřit přednášku na téma: Co bych to byla za anděla, kdybych ho v jeho bezbřehém utrpení nechala samotného, začne Dana pronásledovat na každém kroku. Vrcholem akce je epický souboj dobra se zlem, který proběhne na přibližně půl stránce, když Sam bojuje s černým cosi, jež se na jejího milého vrhne v parčíku. Samozřejmě to utluče přívalem pozitivní energie, ale aby ji nikdo náhodou nemohl považovat za dokonalou zachránkyni, pro jistotu se nechá tou temnotou poškrábat.
Pokud vaše slzné kanálky už teď jedou na plné obrátky, počkejte až přijde okamžik, kdy se Sam musí po víceméně úspěšné misi vrátit zpět na základnu. Taky vám to se všemi těmi misemi připadá spíš jako z filmu o Bondovi? Bude to horší.

Sam je skleněným výtahem vyexpedována zpátky do nebe, kde se má neprodleně dostavit k zmiňovanému slyšení u Rady. Je zdrbána za porušení zákona a i když svou princeznu před drakem ochránila, proletí se tak leda raketoplánem, protože v dohledné době si může o křídlech nechat leda snít. Ale to by tu nesměl být její neohrožený přítel Arne (vždycky jsem si vzpomněla na Arne Nováka, kterého jsme probírali v literatuře), aby ji nedomluvil další misi. Jestli to i tentokrát tak parádně zmrví si musíte přečíst sami.

Celkově bych knížku označila za ztrátu času. Všech sto padesát stránek jsem se strašně nudila. Jediné světlé místečko pro mě byla Samina třetí mise, kde se ocitla kdesi ve středověku a ochraňovala pětiletou Marii. Tahle pasáž byla ale sama o sobě tak krátká, že neměla nejmenší šanci můj názor na knihu změnit.

Na první pohled jde poznat, že jde o autorčinu prvotinu. Navíc to celé působí dojmem slabé redakční práce, protože to by jí nemohly uniknout ty hromady opakujících se výrazů.V konečném výsledku to vypadá, že má autorka opravdu minimální slovní zásobu. Šíleně rušivě na mě působily hordy otazníků a vykřičníků. Myslím, že dostatečnou satisfakcí by bylo vydloubat tyhle znaky z autorčiny klávesnice. Dle mého názoru je lepší vyjádřit pocity popisem, než interpunkčními znaménky.

A potom jsou tu charaktery. Z celé knížky jsme se nedozvěděla, kde se děj vlastně odehrává a jmená vám nenapoví. Protože vedle českých jmen jako Daniel, Simona a Rita jsou tu zcela běžná jména jako Marry a Debbie. Pokud se zaměřím na hlavní hrdiny, připadají mi jako EMO křečci zavření v kleci spolu se svými pocity viny.
Věčně se opakující scény typu: "Můžu za to já." "Ne, můžu zato já." "Jo, vlastně můžeš.", mě po chvilce začaly unavovat. Ostatní charaktery na tom nebyly o moc líp. Většinou byla zmíněna jedna vlastnost, která se té určité osoby týkala, a podle té ji zařadíte do poličky padouch nebo klaďas. Většinou padouch. . Uvěřitelné postavy jsou založeny na dobrých a špatných vlastnostech, i když ve finále některé převažují. Zde nenacházím jedinou, která by působila alespoň trochu opravdově.

Jediná věc, která se mi na knížce líbila, byly popisy, které se autorce opravdu dařily. Atmosféra byla sice nevalná, ale zmínky o takových drobnostech, jako jsou kapky deště stékající po okně, mě při čtení držely naživu.

Anděl je zářným případem toho, jak to nemá vypadat. Podobná díla vrhají akorát negativní světlo na české autory, což je opravdu škoda, protože naši spisovatelé mají opravdu co nabídnout. Knihu bych doporučila, kromě svého největšího nepřítele, opravdu jen hodně nenáročným čtenářům, kterým výše uvedené nedostatky nebudou vadit.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Judit Judit | Web | 2. dubna 2011 v 13:57 | Reagovat

Ale si tej knihe dala :-P

2 Mish@ Mish@ | Web | 2. dubna 2011 v 14:16 | Reagovat

[1]: Jen co si zasloužila:D

3 Bea Bea | Web | 3. dubna 2011 v 14:51 | Reagovat

na 160 stranách stihne splniť niekoľko misií ... už len to sa zdá byť podozrivé :D

4 Strixy Strixy | Web | 3. dubna 2011 v 23:24 | Reagovat

tak tot opravdu nemám chut číst:), podle tvého popisu mi to připomíná mix toho nejhoršího co jsem kdy četla

5 Manami Manami | Web | 6. dubna 2011 v 19:30 | Reagovat

Tak tuhle knížku si rozhodně nekoupim :D Ale u tý recenze jsem se skvěle pobavila.

6 Pimprlík Pimprlík | 12. dubna 2011 v 22:01 | Reagovat

Jesiste necetli, neposuzujte... 8-O Jak uz bylo receno, je to prvotina, tak musite brat ohled. :-? Pri vzniku teto knizky byla autorka velmi mlada. Kdyz byste vzali v potaz vek pri vzniku dila, tak by tu byla urcite sama chvala... ;-)

7 ... ... | 12. dubna 2011 v 22:22 | Reagovat

Jediné, co si k této kritice neodpustím je hned první odstavec... S anděly, že se roztrhl pytel? Když jdeš do knihkupectví, tak co tam najdeš? 50 různých knih o upírech a 10 o andělích... A co je potom více opírané téma?

8 Mish@ Mish@ | 13. dubna 2011 v 15:32 | Reagovat

[6]: Já si ale nekupuji autorku, ale knížku. Je možné, že byla velmi mladá, ale přece kvůli tomu nebudu předstírat, že se mi to šíleně líbilo a že se ostatní spisovatelé můžou jít zahrabat. Prostě autorův životopis u mně při čtení nehraje žádnou roli.

[7]: Nemyslela jsem, že je to oprané téma. Mám ráda andělské knihy. Třeba série od Beccy Fitzpatrick je suprová. Jen jsem narážela na to, že se o nich teď hodně píše.

9 Minibubáček Minibubáček | E-mail | 20. dubna 2011 v 17:23 | Reagovat

U knih jde hodně o to, co hledáte a sami si musíte zvolit knihu podle vašeho výběru. tento příběh je plný emocí a především vede k velikému zamyšlení, má hloubku. A právě tyto věci na něm tak moc obdivuji. Kdo nemá rád fantasy a romány zárověň, na své si nepřijde, ale to je jasné. Je to po dlouhé době opět fantasy kniha, která mě unesla s sebou do svého děje a nepustila mě, dokud jsem jí nedočetla.Byl to prostě zážitek =)
Ke kritice: O každé knize, která by byla popsána tímhle stylem, bych si myslela, že je to naprostá ztráta času. No pardon, nechci nikoho urazit, ale tahle kniha si to rozhodně nezaslouží...Knih o andělech nikde zas tak moc není a vůbec, zajímalo by mě, kolik jich bylo před asi 4 roky, kdy tato kniha vznikala. Byl snad tehdy Twilight, Upíří deníky nebo takováhle díla? Pro tu dobu naprosto originální téma, které je mezi náma originálním i dnes. Jestli vám vadí to občasné opakování se, koukněte se například na Stephenie Meyer a jak to i přes to dotáhla daleko...
Podle mě byste si měli něco odnést jak z kritiky tak i z kladného hodnocení a teprve po přečtení tuto knihu buď odsoudit a nebo mít rádi. nedejte hned na první slova, která zaslechnete... ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama