close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Síla vzdoru - Suzanne Collins

19. června 2011 v 16:37 | Mish@ |  Přečteno


Katniss Everdeenová přežila v aréně už dvakrát. Musí ale sehrát svou roli ještě v jedné hře. Kdo jiný by mohl rozdmýchat jiskru, kterou dívka v plamenech zažehla v obyvatelích Panemu?
"Jestli shoříme my, vy shoříte s námi!"


Lidé z Třináctého kraje zachránili Katniss z arény, přesto jim ale jejich Reprodrozd není na nic. Místo podpory revoluce se schovává v komoře a probírá se krabicí s tužkami. A truchlí nad ztrátou Peety, kterého zajal Kapitol a právě teď ho nejspíš mučí kvůli informacím o povstání.

Když ale uvidí v televizi Peetův rozhovor, po kterém ho celá Třináctka označuje za zrádce, něco se v ní pohne. Souhlasí s rolí tváře povstání, ale za podmínky, že zajatí splátci dostanou milost a že zabije prezidenta Snowa. Natáčení proklamy v televizním studiu ale skončí katastrofou. Katniss prostě není typ na odříkávání sloganů. Její nejsilnější momenty totiž vždycky nějak vyplynuly ze situace, jako když se dobrovolně nabídla jako plátkyně místo své sestry nebo když ozdobila Routino tělo květinami. Proto ji taky pošlou do Osmého kraje. Při její návštěvě ale na provizorní nemocnici, ve které natáčení probíhalo, zaútočí kapitolská vznášedla a před troskami rozbombardovaného skladiště Katniss pronáší jeden z jejích nejsilnějších projevů.

Nic ale ještě z daleka není vyhráno. Každá válka totiž stojí životy mnoho lidí a ušetřeno není ani duševní zdraví. Když v přímém přenosu Peeta varuje Třináctý kraj před bombami, velmi riskuje. Díky němu ale proběhne včasná evakuace a nikomu se nic nestane. Tedy kromě Peety. Snow to jistě nehodlá nechat jen tak. A právě proto je uspořádána záchranná mise, která má Peetu dostat zpátky ke Katniss. Je až podezřelé jak hladce všechno proběhne. Ale místo dojemného znovushledání naší dvojce se dočkáme pohmožděné průdušnice a hlavního hrdiny připoutaného k posteli.

Ten pravý boj teprve začíná a Katniss se v něm nemůže spolehnout ani na to, kdo je vůbec její přítel a kdo nepřítel.

Síla vzdoru opravdu zamávala mými emocemi. Z předchozích dílů bych měla být na umírání mnoha postav zvyklá, prosto jsem ale občas musela sama sebe pomalu resuscitovat. Suzanne naprosto chladnokrevně vyvraždila polovinu mých oblíbených postav. Rada pro vás: na nikoho se nevažte. Spisovatelka je totiž opravdu nevypočitatelná a její řádění nemá daleko k Jacku Rozparovači.

Pokud jste v předchozích dílech měli pocit beznaděje, teď budete naprosto odrovnaní neschopností hlavní hrdinky změnit tragické události, kterými je kniha prošpikovaná skrz na skrz. Donutí vás to o příběhu přemýšlet ještě měsíce po tom, co jste se čtením skončili a znovu si číst některé scény s nadějí, že jste jen špatně viděli a ta daná věc byla vlastně úplně jinak, než jste si mysleli.

I když konec byl na můj vkus až moc rychlý, nemohu si stěžovat na nic, co by mi v trilogii chybělo. Zamilovala jsem si naprosto všechny aspekty příběhu. Charaktery, zápletku, prostředí i styl jakým autorka píše.

Pokud hledáte něco hlubokého s opravdovým poselstvím, volbou Hunger Games určitě neprohloupíte. Tato série je majákem v přeslazeném moři literatury pro mladé dospělé. Nikdy bych neočekávala tak moc reálné zakončení něčeho, co je určeno pro náctileté čtenáře. Dá se to vůbec nazývat happy endem? To těžko.

Jsem nešťastná z toho, že Sílou vzdoru Hladové hry doopravdy skončily, ale na druhou stranu jsem autorce vděčná za to, že nepropadla touze po ještě větší slávě (což snad není ani možné) a nenechala se zviklat k dalšímu dílu.

S Katniss ale rozhodně budeme mít tu čest ještě jednou a to na plátnech kin ve filmovém zpracování Arény smrti. Co by si mohl fanoušek jako já přát více?

Touto cestou chci poděkovat nakladatelství Fragment za poskytnutí recenzního výtisku!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Verush@ Verush@ | Web | 19. června 2011 v 17:40 | Reagovat

Momentálně to čtu! Předchozí dva díly si nemůžu vynachválit... naprosto mě dostaly a jsem zvědavá, jak skončí poslední díl. :)

2 Swallow Swallow | Web | 11. září 2012 v 10:26 | Reagovat

S tím koncem a vlastně i velkou čistkou postav bych taky nemohla souhlasit, ale na druhou stranu, to knížce dalo něco brutálního a smutného co jí přidává na čtenosti :)

3 prom evening dresses prom evening dresses | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 8:06 | Reagovat

I'd constantly want to be update on new posts on this website, bookmarked!.
http://www.movedress.com/bridesmade-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama