Modrý měsíc - Laurell K. Hamilton

25. července 2011 v 21:26 | Mish@ |  Přečteno

Zapněte pásy, naražte helmy. Laurell K. Hamiltonová nás bere na další pekelnou jízdu. Modrý měsíc čeká!


Anita sice randí s Jean-Claudem, ale to neznamená, že nemiluje i Richarda. Na bývalé snoubence se jen tak nezapomíná, což dokazuje i fakt, že když jí ve tři ráno zazvoní telefon, Popravčí neváhá, balí si kufry a pár bodyguardů a na bílém oři cválá svému Ulfricovi na pomoc až do dalekého Tennessee.


Richard je poslední americký skaut. Když se zrovna nepokouší zavést demokracii ve vlkodlačí smečce, zkoumá troly v Kouřových horách. Proto taky nikdo nevěří tomu, že by byl schopný někoho znásilnit. Realita je ale taková, že přesně za tento zločin sedí za mřížemi v nějakém zapadákově, kde policejní sbor tvoří dva muži a pes, a čeká, až si někdo uvědomí, jaký je to celé velký omyl.

Richard věří, že spravedlnost vždycky zvítězí. Bohužel, jeho idealismus ho ze zamřížované cely nedostane. O právníkovi nechce ani slyšet, a to zdaleka není jeho jediný problém. Zanedlouho má nastat modrý měsíc, který by mohl všechno ještě zhoršit. Nikdo nechce na střední škole učitele, který při měsíčku nahodí kožich a prohání v lese králíky.

Zatímco její milý vesele bručí, Anita se musí vypořádat nejen s umanutým šerifem Wilkesem, ale i s rozladěným vládcem města a jeho mocnou lidskou služebnicí. Domácí totiž nejsou z přítomnosti dvou třetin Jean-Claudova triumvirátu moci vůbec nadšení a rozhodně je na svém území nehodlají trpět. Teď už zbývá jen počkat na všechny strašáky, kteří z pootevřené skříně ještě vylezou. A tipovat, který z nich je dožene nejdřív.

Laurell K. Hamiltonová začíná přiostřovat. Motto "Já s upíry nechodím, já je zabíjím." vystřídalo mnohem trefnější "Jsem monstrum. Ale má to dobrý důvod.". Tajemné krvesaje střídají živelní chlupáčci a každý jejich milovník se má na co těšit. Spolu s naší oblíbenou nekromantkou začnete odhalovat další zákoutí vlkodlačí politiky, poznáte další členy Richardovy rodiny a objevíte novou várku Anitiných úžasných schopností. Pravděpodobnost, že se budete nudit, je asi tak velká, jako že se po cestě na záchod propadnete do západního Německa.

Série Anita Blakeová, lovkyně upírů:
Každý díl Anitovské série má svou vlastní zápletku a svou vlastní partičku bad-guys, kteří musí být zneškodněni. A každá další kniha dostává záporáka s ještě vyšším stupněm zkaženosti, bezcitnosti a krvežíznivosti. A co se stane, když už jsou všichni dostupní zdivočelí lykantropové a prohnilé nekromantky dávno pod drnem? Naše hrdinka změní pole působení. A aby nebyl rozzuřený upír málo, zaplete se ještě se zkorumpovanou policií. A obojí zmákne levou zadní. Není divu, že Anita někdy působí jako dokonalý exemplář Mary-Sue. Chlapi se na ni lepí, každému špatňákovi nakope prdel a při tom ještě stíhá vypadat k světu. Na druhou stanu, čtenářka se ráda ztotožní s tak úžasnou, vtipnou a zásadovou ženskou, která by pro své přátele udělala cokoliv. Dokonce i porušila své zásady.

Slabší povahy by mohly mít problém spíš se zvyšující se dávkou sexuálního napětí, než s nepřemožitelností hlavní hrdinky. Hranice mezi hromadou akce šmrncnutou přiměřenou dávkou erotiky a nevkusnou obscénností je tenká a Anita balancuje na hraně. A právě díky tomuto má po celém světě nespočet fanynek (i fanoušků). Při popisech osvalených vlkodlaků a sexy upírů ukápne nejedna slina a sexuální scény ve většině případů nejsou nutným zlem, ale dlouho očekávanou třešničkou na dortu. Jediné, co autorka trochu přehání, je popis oblečení. A teď nebudu rozebírat Jean-Claudovy holínky. Kdykoli se na scéně objeví nová postava, vmžiku víte přesně, co má na sobě, tričkem začínaje a barvou ponožek konče. Hamiltonová už ale jiná nebude a nezbývá nic jiného, než si na to prostě zvyknout nebo si vytvořit svou vlastní představu a jejími popisy se moc nezaobírat.

I když Modrý měsíc není v žádném případě bezchybný, není těžké se do něj začíst a neodlepit se do té doby, než ve tři ráno padnete únavou. A co bude první věc, kterou ráno uděláte? Ano, Anitka čeká. Když se jednou zakousne, nepustí do té doby, než budete mít přečtené všechny dostupné díly a v kalendáři křiklavě označený den, kdy vychází pokračování. Není jiná autorka, která by byla schopná vytvořit dílo s tak vysokou koncentrací vzrušení a překvapivých zvratů. Pořízení této knížečky rozhodně nebudete litovat. Ba naopak, nejspíš budete nuceni začít stříhat metr do vydání dalšího dílu.

Hodnocení: 90%

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tor Tor | 26. července 2011 v 18:45 | Reagovat

západní Německo :-))))))
já se teda rozhodně nenudila, velebnosti :-)))
moc pěkně jsi to napsala.

2 Mish@ Mish@ | Web | 26. července 2011 v 20:31 | Reagovat

[1]: Díky, Torinko:)

3 Míša Míša | 27. července 2011 v 20:57 | Reagovat

Po tvojí šmrncnovní recenzy by si knížku koupil snad každej:)

4 Mish@ Mish@ | Web | 28. července 2011 v 10:08 | Reagovat

[3]: Díky moc, to by potěšilo každého recenzenta!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama