close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Odkaz dračích jezdců - Christopher Paolini

3. srpna 2011 v 14:57 | Mish@ |  Přečteno

Příběh o tom, jak se z farmářského chlapce stala poslední naděje světa.Alagaësie

Všechno to začalo, když do země obydlené jen trpaslíky, draky a dravou zvěří připluli přes moře elfové. Mezi draky a elfy nikdy nepanovaly moc vřelé vztahy. Netrvalo to dlouho a mezi těmato dvěma rasami vypukla válka.

Po dlouhé a zničující válce začalo elfům i drakům hrozit vyhubení.

První dračí jezdec

Eragon byl první elf, který si kdy osedlal draka. Díky němu zavládlo mezi nepřáteli příměří a dračí jezdci spolu s jejich okřídlenými společníky ochraňovali obyvatele Alagaësie proti všemu, co by jim mohlo škodit.

Vejce

Od té doby draci dávali elfům každoročně několik vajec. Každé dítě dostalo možnost vyzkoušet své štěstí a probudit draka, který ve vejci čeká na svého jezdce.

Galbatorix

Nic netrvá věčně. Když byl v boji zabit drak Galbatorixe, jezdec zešílel a požadoval draka nového. Nesnesl však odmítnutí a jak už to tak bývá, chtěl se pomstít.

Spolu s ukradeným drakem a Křivopřísežníky Galbatorix povraždil všechny jezdce a jejich draky a chopil se vlády nad zemí.

Vardenové

Jediní, kdo se dokázali zlému králi postavit je odbojová skupina, která si říká Vardenové. Spolu s elfy se dlouhou dobu pokoušeli ukrást Galbatorixovi poslední tři dračí vejce.

Povedlo se jim ale zmocnit se jen jednoho. Modré dračí vejce teď putuje mezi Vardeny a elfy.

Arya

Elfská bojovnice Arya spolu se svými druhy převážela vejce, když ji napadl Durza. Durza - Stín - chtěl získat vejce zpátky pro krále, ale Arya byla ochotná položit vlastní život za jeho záchranu. Kouzlem poslala cejce do bezpečí a sama se stala Durzovým vězněm.

Eragon

Pod Galbatorixovou vládou v zemi zůstalo jen velmi málo lidí, kteří se mají dobře, a Eragon a jeho rodina mezi ně rozhodně nepatří.

Když na lovu najde nádherný modrý kámen, rozhodne se jej u řezníka vyměnit za maso pro svou rodinu. Když to nevyjde, Eragon si kámen nechá.

Jenže co na první pohled vypadá jako hezký kus šutru, změní Eragonovi celý život.

Safira

Když jeho kámen najednou začne praskat a ukáže se, že je to vlastně dračí vejce, ze kterého se něco klube. A to něco je dráček. Nebo spíš dračice. Jeho dračice.

Netrvá to dlouho a do Eragonovy vesnice dorazí královi špehové. Nehledají nic jiného než dračí vejce a ve svém pátrání se dostanou až na farmu Eragonova strýce. Dům lehne popelem a Eragonovi nezbývá nic jiného, než se pomstít.

Brom

Na první pohled lidový vypravěč, realita je ale trochu jiná. Právě on doprovází Eragona na jeho pouti zemí až do hor, kde se skrývají Vardenové.

Cíl jejich výpravy se ale změní, když Eragon ve snu začne vídat krásnou ženu, která jej prosí o pomoc. Eragon je odhodlaný ji najít a přesvědčí Broma, aby mu pomohl.

Jenže nic není tak jednoduché, jak to vypadá a na mladého dračího jezdce čeká nejedna nástraha.


Odkaz dračích jezdců od Christophera Paoliniho je neopakovatelný zážitek. Prvky klasické fantasy snoubené v knihách pro děti, které pobláznily naprosto celý svět. Nádherně vykreslené prostředí a zajímavé charaktery dokážou strhnout čtenáře na svou stranu a udělat z více než tisíce stran strhující čtení plné překvapivých zvratů.

Eragon a Safira jsou dvojce, se kterou se nudit rozhodně nebudete. Ve všech třech knihách snad není pasáž, ve které byste svazek dobrovolně zaklapli a šli byť jen na záchod.

V Paoliniho světe má všechno svůj řád. Země, která se zrodila ve spisovatelově hlavě, perfektně funguje, takže váš zážitek neničí nejasnosti či domněnky, ke kterým byste se museli v případě neúplnosti uchýlit.

Eragon

Eragonem vše začíná. Paolini vás postupně uvádí do děje a nenásilným způsobem vám nastiňuje způsob, jakým Alagaësie funguje. Dozvídáme se o dracích, jezdcích, Vardenech a dalších věcech, které dělají prostředí knihy jedinečným a nezapomenutelným.

Každý si přijde na své. Není těžké oblíbit si Safiru, která se se svou moudrostí uhnízdila v srdci nejednoho fanouška. Držet Eragonovi palce je naprosto samozdřejmé. Napnuté vás udrží hrozba Urgalského útoku a zvědavost, zda se Eragonovi podaří Aryu zachránit a jakou bude mít tato elfka v knize roli.

Tato série je stavěná na magickém základě, který je ale tak dokonale propracovaný, že byste po dočtení knihy byli klidně ochotní proletět se na drakovi nebo si zapálit táborák pomocí slova Brisingr.

Uvěřitelnosti velkou měrou přidává fakt, že všechny postavy se v průběhu série viditelně vyvíjejí. Nejvíce je to znát na Eragonovi, který se z vidláka stane váženým Stínovrahem a bojovníkem, kterému je předurčeno svrhnout nadvládu zlého krále.

První díl Odkazu dračích jezdců je zaměřen hlavně na Eragona a to, jak postupně odhaluje svou roli v životě. Povstání je sice v počátcích, ale jedno je jasné.

Dračí jezdci se vrátili.

Eldest

Druhý díl série navazuje bezprostředně v okamžiku, kdy končí první. Eragon se Safirou pomohli Vardenům vyhrát bitvu. Válka ale ještě zdaleka nekončí. Dračí jezdec se musí vydat na výpravu do elfského města Ellesméra, kde na něj čeká jeho učitel.

Vždycky se totiž může naučit něco nového a Eragon se Safirou se musí zdokonalit jak v magii, tak v boji. Velká bitva je totiž na spadnutí a nikde není bezpečno.

V Eldestovi svou pozornost dělíme mezi starého známého Eragona a jeho bratrance Rorana. Eragonově rodné vesnici totiž krozí velké nebezpečí. Poté, co je Roranova snoubenka unesena, on a skupina odvážlivců se vydávají na cestu k Vardenům. Oni jediní totiž mohou pomoci s hledáním Katriny.

Paolini znovu dokázal, že dokáže některé momenty udělat opravdu emotivními. V Ellesméře nacházíme elfy takové, jaké jsem si vždycky představovala. A Oromis není vyjímkou. Pasáže, ve kterých Eragona učil, byly velice zajímavé, ale někdy až moc zdlouhavé. Přesto by bylo trestuhodné vynechat byť jen řádeček.

Oproti Eragonovu dobrodružství Roran nedostatkem akce určitě netrpí. Bojuje za přežití sebe i ostatních i když je jejic cíl stále v nedohlednu. Eragonova bratrance jsem si opravdu zamilovala a obdivuji jeho nezlomnou odhodlanost.

Pokud porovnám všechny tři díly Odkazu dračích jezdců, Eldest je z nich nejslabší. Nemohu ale říct, že by zaostával nějak moc, protože Roranovy pasáže občasnou nudu hravě vyvážily.

Brisingr

Velká bitva je tu. Vardenové jsou v tažení proti Galbatorixovi a postupně dobývají další a další části Alagaësie. Na happy end si ale budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Pořád je tu ještě několik bubáků ve skříni, kteří potřebují vyřešit.

Brisingr je z můj nejoblíbenější díl. Konečně v něm rozlouskneme několik neznámých a blížíme se čím dál tím blíž zdárnému konci.

A konečně se dočkáte boje s Ra'zaky. A že tyto nestvůry dostanou pořádně na prdel.

Brisingr se dočkal otevřeného konce,a le jediné, co se mi na něm opravdu nelíbí, je že do finálního dílu zbývá ještě tak moc čekání.


Finální verdikt: Kdo ještě neměl v ruce Eragona, měl by to hodně rychle napravit. Série vám poskytne opravdu neopakovatelný zážitek.

Nečekejte ale žádné oddechové čtení. Odkaz dračích jezdců pořádně promaže vaše mozkové závity.

Co na závěr dodat kromě toho, že jsou ty knihy prostě úžasné a dokonalé? Proč šetřit superlativy. Paolini si to rozhodně zaslouží a pokud se čtvrtý díl udrží alespoň na obdobné úrovni, máme se rozhodně na co těšit.

Moment! zapoměla jsem zmínit svou fascinaci Starověkým jazykem. Občas mi sice vadilo, že jsem nevěděla jak ho číst, ale stejně jsem to vžydcky nějak vykoumala a pak jsem celý den lítala po době a křičela "Brisingr!"

Atra guliä un ilian tauthr ono un atra walse sköliro fra rauthr.

Moc děkuji nakladateství Fragment za poskytnutí recenzních výtisků.
Selou sérii Odkaz dračích jezdců si můžete pořídit na stránkách fragment.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Yanny.)) Yanny.)) | Web | 3. srpna 2011 v 21:10 | Reagovat

Já zatím četla jenom Eragona, ale těším se, až si přečtu další díly. Sice to není svět, který by mě úplně odrovnal a já chtěla žít uvnitř, ale i tak. Je to skvělá knížka.

2 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 5. srpna 2011 v 21:36 | Reagovat

Momentálně jsem asi ve třetině Eragona a líbí se mi to, takže si nejspíš přečtu i další díly.

3 Kate Kate | E-mail | 21. února 2015 v 15:50 | Reagovat

Musím souhlasit se všemi příznivci Christophra Paoliniho protože knížky které napsal mají alespoň podle mě velkou cenu. Příběh chlapce a draka kteří se stali nerozlučnými přáteli a byli ochotní pro sebe riskovat život. Když si dnešní děti a mládež přečtou tyto knížky stanou se pro něj některé osoby inspirací v chování, třeba budou chtít vykonat nějáké dobré skutky. Některé děti můžou začít i kreslit elfy a trpaslíky nebo dokonce draky. Hodnotím tato díla deseti body z deseti. Knihy mě uplně vtáhly do jedné role a chvílema jsem si i myslela že tam skutečně jsem, doporučuju všem kteří sní o elfech, trpaslících, dracích a jiném kouzelném světě... :-)  :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama