close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Nikdy nezemřít - Kim Harrison

22. září 2011 v 11:50 | Mish@ |  Přečteno

Nikdy nezemřít aneb Jak se jedna čarodějka do potíží dostalaCo nám Kim Harrisonová uklohnila? Předkrm: Skřítek nadívaný svědícím práškem. Hlavní jídlo: Upírka na divoko. Dezert: Elfí ouška na medu. Rachel Morganová si tentokrát opravdu pošmákne.V Cincinnati si na rajčatech pochutná jen málo kdo. Není divu. Právě kvůli nim totiž vymřela většina lidstva a ti, kteří přežili, jsou odsouzeni k životu s nadpřirozenými bytostmi všeho druhu. Rachel Morganová se může v kečupu klidně i vykoupat. Jako čarodějka je totiž proti viru odolná. Ještě by to chtělo očkování proti problémům a její život by byl jako procházka růžovou zahradou. Nic takového ale (bohužel pro ni) neexistuje a Rachel se musí vypořádávat s jedním špatňákem za druhým a taky platit za své chyby.


Mezi věřitele patří i Algaliarept. Svědčil před soudem proti upířímu mistrovi Piscarymu a teď se domáhá platby. Jenže démoni kreditky neberou a odložení splátek nepřipadá v úvahu. Rachel má jen dvě možnosti. Buď se stane Alovou důvěrnicí nebo svou stranu dohody nesplní a přijde o duši. Čarodějka nepatří mezi ty, kdo by utíkali z boje, a doufá, že démona nějak přechytračí. Sice se stane jeho důvěrnicí, ale velký Al nemá ani zdaleka vyhráno. A jako by Rachel neměla problémů už tak dost, na obzoru se objevuje kriminální boss, který si chce Cincinnati urvat pro sebe a na nevinné při tom nebere ohled.


Číst Nikdy nezemřít je stejně jednoduché jako dýchání. Akci střídají klidnější pasáže, ve kterých si můžete vydechnout a popřemýšlet o tom, co se právě stalo. Ale nenechte se zmást. Ani v těchto intermezzech se nudit určitě nebudete. Zabrání vám v tom vtipné dialogy a hlavně sympatické charaktery.

Knihy ze série Rachel Morganová na Fantasya.cz:

Rachel si oblíbíte prakticky ihned. Zapadá do oblíbené škatulky "Nezávislé ženy pohrdající autoritami a vzpírající se proti systému". Nemusíte se však bát kopie Anity Blakeové nebo Mercy Thompsonové. Rachel je prostě Rachel a srovnávat ji s někým by byl hřích.


Jedna vlaštovka jaro nedělá, a proto vedle silné hlavní hrdinky najdete spoustu skvěle vykreslených charakterů, které knize přidávají na čtivosti a zpestřují děj. Více než o hlavní zápletku jde v knize o vývoj jednotlivých postav. Rachel se musí popasovat se svým démonským pánem, Ivy touží nejen po Rachelině krvi ale i důvěře, na povrch začínají vyplouvat dobré stránky Trenta Kalamacka a Kisten se od snesitelného dopracovává až k milému. Jen tvrdohlavec Jenks je pořád stejný a všichni ho za to milují. Kromě staré party se ale můžete těšit i na elfský nášup v podobě Alovy ex-důvěrnice Ceri a nedůvěřivého vlkodlaka a pojišťováka v jedné osobě, Davida.


Jediný error je v hlavním zloduchovi Leem, který by nezvládl nevyděsit ani pětileté dítě. Vzbuzuje dojem naprostého trotla a to mu neodpáře ani fakt, že má upírskou ochranku a umí jezdit na surfu.

Redakce Fantasye doporučuje podobné série:

Stručně řečeno, série se opravdu slibně rozjíždí. Není divu, že Kim Harrison pracuje už na desátém dílu. Vám nezbývá než doufat, že se i v češtině brzy dočkáte dalšího pokračování. Jediné, co by vám mohlo čtenářský zážitek zkazit, je nepřečtení prvních dvou dílů. V Nikdy nezemřít se často naráží na události ze začátku série, které jsou vysvětleny pouze do té míry, aby vám to docvaklo. Pokud se však této chyby vyvarujete, čeká na vás při čtení této urban fantasy z pera americké spisovatelky nezapomenutelný zážitek.


Hodnocení: 90 %

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama