close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Být originální je dřina

13. listopadu 2011 v 0:19 | Mish@ |  Postřehy všedního života....
V dnešní době je být originální prakticky nemožné. Ruku na srdce, každý kolíruje každého a pokud náhodou přijdete na něco nového, je to okamžitě přebito množstvím bezduchých slátanin, které se ná vás na internetu valí na každém kroku.

Plně souhlasím s názorem Syki z Knižního doupěte, že před rokem tolik knižních blogů vůbec nebylo. Pak nadešel boom a vyrojily se tu jako houby po dešti. S nárustem knižních blog se několikanásobně zvýšila i konkurence mezi jednotlivými bloggery. Na jednu stranu je dobré, že neustále někdo přichází s novými a novými věcmi. Na druhou stranu se objevuje čím dál tím víc lidí, kteří se přiživují na originalitě ostatních.

Já sama na tomto blogu trávím svůj čas už více než dva a půl roku. 19. listopadu to bude přesně rok, kdy jsem se pořádně obula do recenzování. Už od začátku jsem tíhla ke knižnímu světu, ale pokud přemýšlím nad tím, odkdy mám knižní blog, přikláním se k výše zmíněnému datu.

Nic si nenalhávám, i po takové době můj blog stále leží pod závějem virtuálního prachu. Pokusy o oživení postupně čím dál tím víc upadávají a jednou se dostanu do takového stádia, kdy se na milý blog velkolepě vyprdnu a spokojím se s úlohou recenzentky.

S klidným svědomím si můžu říct, že bez blogu bych se nikdy nedostala tam, kde teď jsem. Psaní pro Fantasyu považuju za svůj velký úspěch a nikdy bych neměnila. Už dávno jsem se smířila s tím, že na veleúspěšné stránky Sykina typu prostě nemám páru. Ať už se jedná o čas nebo o to, že prostě nejsem jako osoba dost zajímavá.

Jo, teď jsem dokonale odběhla od tématu. Zpátky k originalitě. S kopírováním už se každý z nás určitě někdy setkal. Dřív, když jsem ještě psávala povídky, jsem denně nacházela svoje výplody na cizích stránkách vydávané za cizí práci. Proto taky plně chápu, že když něco vymyslíte a nakonec si na tom přihřeje polívčičku někdo úplně cizí, zamrzí to. Ať už se jedná o okopírovanou povídku, fotku nebo projekt.

Bez mučení se přiznám k tomu, že ve mně hlodal červíček, když jsem objevila Abyssin putovní čtenářský deník, který mi připadá trochu podobný Putovnímu knižnímu klubu. Abych nebyla špatně pochopena, v žádném případě si nepřipadám ukřivděně nebo naštvaně. Jen chci ukázat to, že pokud někdo vyplodí projekt podobrý vašemu, nemusí vůbec zamýšlet nic zlého a přece vás to může deptat.

Můj problém vězí hlavně v tom, že i kdybych objevila Ameriku, můj blog prostě nemá dost návštěvníků na to, aby se cokoliv uchytilo. Když potom sleduju úspěšnost jiných, prokopávám si cetičku do pekel. Není žárlivost smrtelný hřích? Ehm...

Malá rada na závěr: Vykašlete se na ostatní. Pokud se budete se vším nervovat, docílíte leda toho, že vám prdne cévka v mozku a z nemocnice se blogovým guru rozhodně nestanete.

Možná tenhle článek působí trochu chaoticky a nejasně, ale prostě to muselo ven. Narodila jsem se jako originál a nezemřu jako kopie. Raději se budu pachtit na dně, ale vím, že tím nikomu neubližuju.

Mimochodem, jsem nesmírně hrdá na to, že pořád dokážu uspořádat docela originální soutěž o knížky a přišla jsem s projektem, který byl u nás úplně nový.

Mimochodem, máte někdy na mém blogu pocit, že se po někom opičím? Nebojte, nebudu trhat hlavy. Prostě mně to zajímá.

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nell♫ Nell♫ | Web | 13. listopadu 2011 v 0:25 | Reagovat

to je pravda dá to práci :)a prosím naštiv muj blog okomentuj mám novej dekuju:)))

2 Abyss Abyss | Web | 13. listopadu 2011 v 10:32 | Reagovat

Tak mě nápad na ten projekt napadl díky knize Alchymista, až po tom jsem si uvědomila, že by to mohlo být spojováno s tvojí knihou co putuje, proto jsem tě taky v prvním článku zmínila ;).

Ale to je holt asi jediná spojitost, zase sama musíš uznat, že se nejedná o tvůj původní projekt a nechala jsi se přímo inspirovat zahraničím :) Navíc vždyť i za mých mladých let mi do schránky chodila psaní, kde jsem to měla poslat dál, připsat tohle a kde-si-co-si :D
Jinak to spíš beru jako takové nové odvětví projektu "Knihy v mých myšlenkách" ... navíc u mě neputuje kniha, ale jenom deník, každý si může číst co chce a nezapisuje tam jen dojmy z knihy, ale i plány do budoucna.
Možná je potíž třeba v názvu, když na to teď koukám, ale jak jinak by jsi to vymyslela? :D
To je holt ten potíž autorů projektů, že jim pak přijde hodně věcí podobných a já v tom právě neviděla tak kamennou spojitost... to bych mohla říct i paní na poště, že posílá balík a po mě se opičí :-P :D

Já třeba na blog.cz nacházím neustále blogy, co mají menu úplně stejné jako jako já, teď jsem ho tedy krátila, ale dříve tam bylo plno sarapatiček a ty pak byly jinde. Naprosto stejné názvy všech rubrik, stejná struktura článů a tak-dále-a-tak-dále...

Navíc nikdo se jen tak nestane "tím ozářeným" tam se každý musí asi vypracovat, kor v internetovém světě, kde je všeho plno. Tohle je pak slabomyslné, protože jen ty můžeš za to, jak na tom jsi... to každý... tak to prostě je. Nikdo z nás si nekupuje nějaké bannery před Prahou a nerozdává letáčky :D Navíc nikdo z nás asi nemá takové jméno, aby se tím mohl uživit ;)

Nechci si přiřazovat prvenství, ale přeci jen se v tomhle knižním kolotoči pohybuji už od konce roku 2009, takže určitě patřím k těm starším knižním blogerům, předtím jsem tu takhle nikoho nepotkala a o něčem za velkou louží jsem neměla ani šajnu.
Pravý roj knižních blogů nezačal žádným blogerem, ale RC od KK, na to si opravdu moc dobře pamatuju, pak teprve začal knižní humbuk.
Třeba i u tebe jsem pak pozorovala, že jsi se do toho obula, což je vidět i z tvého archivu :))
Na tom ale asi není úplně tak nic špatného, je to jen možná další motivace. Jen to pak často trochu zavání. Ale jako vážně ruku na srdce, nikdo nemá na to, kupovat si všechny knihy, takže to je určitě dobrá vyhlídka, že když dostaneš tohle, můžeš si pak koupit tamto...

Prostě kdybych měla u každého bloggera najít něco, co má stejné, tak si vždycky něco najdu... u tebe teď třeba vidím skoro stejné "vychází v listopadu" ...jako fakt spojitost si tam najít můžu, dáváš kousek anotace a pak odkazuješ a kde-si-co... tím tě teď nechci nějak napadat, ale právě poukázat na to, že stejně jako ty, i já bych našla plno spojitostí... to je prostě to lidské ego, které k tomu člověka nutí :))

Kdybych takhle měla uvažovat, tak se za chvilku taky můžu hádat se Syki, že u toho co vymýšlím já, by mělo mít jen mé jméno a naopak. Aby si pak lidi nemysleli, že já jen házím na blog články někoho jiného.
Když to teď vezmu hodně nadneseně, tak to díky tomuhle humbuku vypadá, že všechno vymyslela Syki! Protože to ona se hlavně za ně postavila! Och můj bože! No já jí vyrvu vlasy za to, že si chce nechat všechno slávu pro sebe! xD Vždyť všechno začalo jen pouhou myšlenou a logem na blogu "léto s knihou".... no hurááá hurááá do nííí :D
Jenže tohle prostě člověk neudělá, protože jsme v projektu rovnocenní, ona něco vymyslí, já něco vymyslím, společně to dáme pak do kupy, aby to bylo 100%. Nebo něco vymyslím a ona mě upozorní na možné přilepšení a naopak. Na nic prostě nejde říct vyloženě... je to moje! :))

To by pak člověk vážně nemusel nic vymýšlet a jen čekat, jestli to napadne někoho jiného :)

3 Nikki Finn Nikki Finn | E-mail | Web | 13. listopadu 2011 v 11:15 | Reagovat

Ve světě, kde žije několik miliard lidí je  těžké být originální. Skoro až neskutečné... vsadím se, že kdyby se tady objevil úúúúplně ten první člověk, co vůbec vymyslel nějakou challenge, nikdo z nás by si tady neškrtl. Vždyť teď je to toho tolik, i to putování knižní je de facto challenge, jen "trošku" vylepšena a upřímně, mně se hodně líbí (jen mám problém s dosažením těch cílů, které si stanovím) :D

teď bys mimochodem dobře psalo do téma "originalita" do Dumání od Syki :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama