close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Monster High - Lisi Harrison

4. prosince 2011 v 0:35 | Mish@ |  Přečteno
Salem je na první pohled naprosto obyčejné město. Až na pár neobyčejných obyvatel. SOVáci (sabotéři obvyklých vlastností, jak si místní monstra sama říkají) se úspěšně ukrývají mezi normálními občany (normáky). Chodí do normální práce, jejich děti chodí do normální školy, bydlí v normálních domech a dělají normální věci. Tedy aspoň na venek. Ne každý by totiž pochopil, že někteří spí v rakvích nebo mají rybí ploutve.


Melody Carverová patří mezi normáky. Do Salemu se přistěhovala i se svou rodinou kvůli astmatu, kterému městské prostředí zrovna nepomáhalo. S novým místem by měl přece přijít i nový začátek, že? Bohužel, Melody není místo na výsluní souzeno. Místo nových přátel si dělá spíš nové nepřátele. A ne ledajaké - hned první den proti sobě zvládne poštvat škorní královnu i s její družinou. Ještě že je tu Jackson, podivínský soused odnaproti. Jen kdyby neměl ty neustálé výkyvy nálad.

Naprostým protipólem tiché a nesmělé Melody je hlavní hrdina číslo 2 - Frankie Steinová. Už podle toho jména můžete odhadovat, že jejím dědečkem není nikdo jiný, než samotný Frankenstein, po kterém Frankie zdědila několik výrazných rysů. Například mátově zelenou pokožku, krční kontakty a stehy, které ji drží pohromadě. Frankie je taky svým způsobem ve městě nová. Její otec ji totiž právě sestavil (původ náhradních dílů není znám). Jenže Frankie rozhodně není žádná ušláplnutá puťka a všem dává dost okatě najevo, že se jí líbí být jiná. Taky prosazuje názor, že by se monstra měly přestat ukrývat. Však ona ji ta naivita přejde.

Monster High je součástí úspěšné reklamní kampaně jednoho z nejznámějších výrobců hraček. Motiv postav můžete sehnat téměř na všem. Je libo řetízek, sada šminek nebo záchodové prkýnko s Frankie Steinovou? Voilà, máte to mít. S ohledem na cílovou skupinu nelze předpokládat, že kniha sloužící k propagaci panenek Barbie bude kdovíjakým trhákem. Přesto se ale přečíst dá, a pokud je vám třináct, možná vás i bude bavit.

Příběh se odehrává v alternativní realitě, kdy se musí monstra ukrývat před lidmi v obavách o vlastní život. Frankie Steinová to chce všechno změnit. Nebylo by úžasné, kdyby mohli být zase všichni svobodní a žit s lidmi v míru? Jenže Frankie si to představuje jako Hurvínek válku. Prostě bude svá a lidi to časem pochopí. Na jednu stranu je dobře, že v tomto případě kniha dává dospívajícím dívkám, pro které je určena, dobrý příklad. Mějte se rády takové, jaké jste. Na druhou stranu celá dějová linie točící se kolem Frankiiných snah je tak hloupá, až z toho trnou zuby. Jak by mohlo takové ucho jako Frankie úspěšně bojovat s hluboce zakořeněným fanatismem? Proboha, vždyť má na kostře přilepený obličej Justina Biebera.

A Melody není o nic lepší. V patnácti už prodělala plastiku nosu (což je zvrácené, ať si to spisovatelka odůvodňuje, jak chce) ale ani s dokonalým obličejem není schopná najít si normální kamarády. Občas by chtěla být zase ošklivá (čemuž se dá jen těžko uvěřit), aby pak mohla být zase sama sebou. Sebelítosti však zanechá v okamžiku, kdy se středobodem jejího vesmíru stane Jackson, soused od naproti.

A ani ostatní postavy toho nemají moc co nabídnout. Občas působí dost ploše a nereálně. Každý charakter dostal jednu typickou vlastnost a tím to hasne. Melodyina sestra je otravná a chová se jako pětiletý spratek. Přitom by měla být o něco starší než Melody. Beka (Melodyina jediná kamarádka) a Lala (upírka) jsou posedlé svými partnery. Haylee je Bečin poskok. Cleo (mumie) neustále někoho otravuje. Je prakticky nemožné, aby vás některá z postav překvapila, a na kvalitě příběhu se to značně odráží.

Téměř neexistující čtenářský zážitek ještě více pohřbívá fakt, že všechny aspekty příběhu jsou vyhnané do extrémů. Nemůžete se divit tomu, že Melody nemá žádné kamarádky, když jsou všechny holky ve škole zrovna zaneprázdněné uctíváním svého idola. Nebo zrovna stojí ve škole na lavici a nacvičují si mávání židlemi a řev, kterým by zahnaly případná útočící monstra.
Pokud už je vám víc než třináct a máte něco načteného, vůbec se Monster High nezabývejte a sáhněte raději po něčem jiném. Leda že byste měli mladší sestru, které byste mohli tohle veledílo věnovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Yanny Yanny | Web | 4. prosince 2011 v 3:46 | Reagovat

No tak vím, že do téhle knihy bych asi nešla.. už jen podle toho názvu, obálky, anotace..  nic pro mě asi. :) Jak jsi napsala, víc než 13 mi vážně je, takže se tomuhle vyhnu obloukem :D

2 Mish@ Mish@ | E-mail | Web | 4. prosince 2011 v 11:29 | Reagovat

[1]: Chytrá holka:D

3 McFlyTrap McFlyTrap | 5. srpna 2013 v 12:12 | Reagovat

Mám doma všechny 4 díly a všechny díly sou úplně úžasný, ale je to věc názoru :)

4 nikol nikol | 19. září 2015 v 16:26 | Reagovat

:-D  :-D ja su hlasym

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama