close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Stefanovy deníky: Zrození - L. J. Smith

16. ledna 2012 v 8:25 | Mish@ |  Přečteno
Smith L. J.: Upíří deníky - Stefanovy deníky 1 - ZrozeníStefanovy deníky budete buďto milovat nebo nenávidět a to hned z několika důvodů. Pokud jste velcí fanoušci původní série, mohl by vás nakrknout fakt, že spolu tyhle dva literární počiny mají jen pramálo společného. Od vzhledu postav, názvu města až po děj, vše je jako postavené vzhůru nohama. Pokud sledujete seriál Upíří deníky, mohlo by vás mrzet, že vám kniha kromě pár scén vlastně nedá nic nového. Komu by se tedy tato knížka mohla líbit? Toť otázka.


A je to tu. Světla pohasínají. V sále panuje napjaté ticho. Atmosféra by se dala krájet. Najednou začíná hrát hudba a na molo vyplouvá první model. Úžasný Stefan Salvatore má na sobě dobový kabátec a přiléhavé kamaše. Lehce rozcuchané vlasy působí vysoce rafinovaně. Předvádí otočku a tajuplně mrká do objektivů fotoaparátů. Hned v patách mu sebevědomě kráčí dokonalý Damon v uniformě Konfederace. Dav oněmí úžasem a několik divaček omdlévá. Následuje aplaus. Zatímco se Stefan a Damon nakrucují před novináři, po mole už pluje samotná návrhářka, Katherine Piercová. Ale co to vidím? Bratři se najednou začínají prát. A to je pouze počátek.

Na Veritas, sídle rodiny Salvatorových, panuje napětí. Damon odjel do války a Stefan zůstal na nikdy nekončící rozkazy svého otce sám. Jako dobrý syn a budoucí dědic mu chce split, co mu na očích vidí, což bohužel zahrnuje i domluvený sňatek. Stefan je se svým osudem smířený, jenže pak se do všeho vloží tajemná Katherine, která hledá na Veritas útočiště. A když na pár dní přijede domů i Damon, je jasné, že se semele něco velkého.

Stefanovy deníky se odehrávají v Americe devatenáctého století. Jediná změna je, že mezi obyčejnými smrtelníky se potulují i tvorové mnohem nebezpečnější a smrtelnější. Upíři. Nikdo ve městě o nich nemá ani ponětí. Tedy kromě členů rady zakladatelů, elitního společenství, které si dává za cíl vymícení všech tvorů noci. A jakmile se v lesech začínají objevovat roztrhaná zvířata, okamžitě získávají podezření a zanedlouho se uchýlí k činům.

Na historických románech je nejošemetnější to, aby autor dokázal dostatečně vystihnout dobovou atmosféru. V tomto případě někdo šlápl šeredně vedle. Moderní slova, jako je třeba barmanka, působí příliš rušivě a všechno snažení kvůli nim přichází vniveč.

Podobné knihy:
Vypravěčem tohoto příběhu je Stefan. Logicky byste se toho měli nejvíce dozvědět právě o něm. Opak je bohužel pravdou. Po dočtení knížky víte pouze to, že s největší pravděpodobností trpí schizofrenií. Jeho chování po většinu času nedává ani za mák smysl. Nejdřív se strašně nechce ženit. Když jeho snoubenka zemře, jako by jeho život skončil. Div že si oči nevypláče. Ovšem jen do té doby, než se až po uši zamiluje do Katherine, kterou ale neváhá zradit svému otci. Suma sumárum, Stefan by si spíš než vlastní sérii zasloužil kvalifikovaného psychiatra. Narušenou hlavní postavu s úchylkou na očumování zubů si ztěžka někdo zamiluje.

Katherine skončila obdobně. V seriálu vykreslena jako nebetyčná mrcha, v knize nic než vzduchoprázdno. Stefanovy ideály zahubily veškerý její potencionál, a když má mrška konečně vystrčit drápky, všechno se odbude přibližně v pěti řádcích, kdy Stefan konsternovaně zírá na nic jiného, než její zakrvácený chrup. O Damonovi nemluvě. Jindy sexy upír, nyní přitažlivý asi jako plesnivá švestka koukající na svou vyvolenou z oblaku srdíček a kytiček.

Kniha by mohla mít význam leda pro sběratele, kterým nezáleží na obsahu, ale spíš na dobrém pocitu z jejího vlastnění. Pokud hledáte kamarádku pro zasněžené odpoledne, sáhněte raději po něčem jiném. Rychlého spádu, zajímavé zápletky ani líbivých charakterů byste se totiž s největší pravděpodobností nedočkali.

L. J. Smithová v pěti bodech:
  1. Lisa Jane Smithová je sice ohledně data svého narození velmi tajnůstkářská, několik zdrojů však uvádí 4. září 1964. Pochází z Villa Park v Kalifornii.
  2. Smithová získala bakalářský titul v oboru experimentální psychologie. Než se stala spisovatelkou na plný úvazek, několik let učila v mateřské škole a v oboru speciální pedagogiky.
  3. Její první kniha, The Night of the Solstice(Noc slunovratu), byla vydána v roce 1987.
  4. Ve svých dílech kombinuje prvky nadpřirozena, hororu, sci-fi, fantasy a romantiky.
  5. Její nejznámější sérií jsou Upíří deníky, na jejichž motiv se točí stejnojmenný seriál. Nedávno se začal vysílat seriál natočený podle další její série - Tajný kruh.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Catherina Catherina | Web | 16. ledna 2012 v 8:34 | Reagovat

Ahoj, mrkni na muj web

2 Susan Susan | Web | 16. ledna 2012 v 21:44 | Reagovat

Keby to boli Damonove denniky, tak si to kúpim už len kvôli nemu :-D

3 Mish@ Mish@ | 17. ledna 2012 v 9:08 | Reagovat

[2]: Hauc, sestro. Ale musel by to stvorit neko, kdo umi aspon trochu psat.

4 Yanny Yanny | Web | 17. ledna 2012 v 18:57 | Reagovat

Musím říct, že máš pěkný nový vzhled:) najednou takový prostý a milý:) schvaluju ho.

5 Mish@ Mish@ | 17. ledna 2012 v 20:43 | Reagovat

[4]:dekuju, jsem rada ze se libi. :D jeste musim zapracovat na menu:D

6 Madde Madde | Web | 18. ledna 2012 v 19:14 | Reagovat

Vážně nevím, jestli mám začít tuhle serii číst..ů

7 sayury sayury | Web | 29. ledna 2012 v 1:28 | Reagovat

wůhůůů ty ses tedy nedržela a nešetřila si slovy :D Ale je fakt, že s tebou musím souhlasit. První jsem četla první díl serie a pak jsem začala se seriálem. S tím  pokračuji doteď, ovšem s knihami jsem sekla, nevím proč, přišly mi díl od dílu takové...suché. A tak jsem o Stefanovy deníky naprosto ztratila zájem. Čtouc si tu tenhle článek, díky bohu, byl by to ztracený čas. Nejspíš.

8 Mish@ Mish@ | Web | 30. ledna 2012 v 10:40 | Reagovat

[7]: Ne nejspíš. To by opravdu byl ztracený čas:D Bylo to nemastné, neslané, stejně jako původní série. A místy stejně stupidní:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama