Pokrevní pouta - Richelle Mead

28. března 2012 v 15:01 | Mish@ |  Přečteno
Zatímco si Dhampýrka Rose užívá superhrdinského důchodu, její místo ve světle reflektorů přebírá Alchymistka Sydney. Budoucnost Morojů teď leží v jejích rukou. Nebo spíš v sousední posteli na koleji internátní škole v Palm Springs. Napadlo by vás snad lepší místo, kam schovat Morojskou upíří princeznu, než je slunná Kalifornie?Když otec probudí Sydney uprostřed noci, jediné na co dokáže myslet, je nápravné zařízení. Toto místo ji straší ve snech od té doby, co pomohla uprchlé Dhampýrce obviněné z vraždy Morojské královny. Za něco takového u Alchymistů cenu Miss sympatie rozhodně nevyhrajete.


Místo jednosměrné jízdenky do pekla však Sydney dostane něco mnohem lepšího. Bude se vydávat za sestru Jill, jediné žijící příbuzné královny Vasilisy. Starý Morojský zákon říká, že žádná rodina, rovná se žádná vládkyně. A než se podaří tento zákon změnit, je Jill v neustálém ohrožení života. Přímé pokusy o atentát totiž všechny selhaly a proto Vasilisini odpůrci přistoupili na plán B. Sejmout jednodušší cíl.


Jestli je lidská škola tím pravým úkrytem, to se teprve ukáže. V Palm Springs se totiž dějí divné věci. Neobjasněné vraždy a záhadná tetování ne nepodobné tomu, které nosí všichni Alchymisté. Co všechno tohle na první pohled poklidné město skrývá?


Série Vampýrská akademie na Fantasyi:

Pokrevní pouta jsou prvním dílem samostatné série stavějící na základech šestidílné Vampýrské akademie. Pokud jste s původní sérií ještě neměli tu čest, tato kniha je pro vás jako houba nacucaná spoilery a po jejím přečtení už si Rosin příběh nikdy nevychutnáte tak, jak byste mohli. Pokud jste však Vampýrskou akademii četli, čeká na vás mnohem více nástrah, než jen prozrazení děje předchozích knih.


Všichni víte, co se vám na Vampýrské akademii líbilo nejvíc. Ať už je to nervy drásající akce, romantické momenty nebo geniálně rozepsané charaktery. Fajn, teď na všechny tyto aspekty příběhu zapomeňte. Tadá, jsou tu Pokrevní pouta. Sice je nebudete nenávidět, ale nebudete je ani milovat. Nevyhnete se srovnávání, a pokud se v Pokrevních poutech budete rýpat moc hluboko, nejspíš si je pěkně znechutíte. A za všechno může sama spisovatelka, protože tak vysokou laťku, jakou si nastavila, je těžké byť jen podlézt s hrdě vztyčenou hlavou. Chcete si tuto knihu užít? Zavřete oči, zacpěte si nos a nacpěte si do pusy plnou lžíci. Třeba vám nakonec zachutná.


Série o Sukubě Georgině Kincaidové na Fantasyi:

Největší problém příběhu představuje bezesporu změna hlavní hrdinky. Sydney není Rose, a to byste měli mít na paměti už ve chvíli, kdy knížku začnete číst. Bohužel, Richelle Mead si asi neuvědomila, že její knihy jsou tak oblíbené hlavně kvůli silným, neohroženým hrdinkám, které se s ničím moc dlouho nepářou a dokážou si vydobýt své místo na světě. Jenže Sydney taková není. Než něco udělá, zhruba desetkrát si to rozmyslí, takže ve finále působí jako stroj zaměřený na analýzu situace ale bez programu na lidské chování. Nemluvě o tom, že je spontánní asi jako autobusák jezdící už padesát let stejnou trasu. Politováníhodný je také fakt, že staré známé postavy se začínají najednou chovat úplně jinak, než jsme zvyklí. Rose ve svém štěku působí jako osmdesátnice, která místo aby doma štrikovala a dívala se na miliontou reprízu Riskuj! musí opět chránit někoho, kdo si nedokáže sám zavázat ani tkaničky.

"Myslela jsem, že budeme mít s Dimitrijem klid. Ale měla jsem vědět, že my nemůžeme mít nikdy nic jednoduchý. Celou dobu jsme jenom hlídali Lissu a Jill." -str. 55

Další postava, která prošla transplantací osobnosti, je Eddie. Vtipný asi jako sušená švestka se stejně velkým sex appealem. Naopak Jill je sice pořád nezletilá, ale to jí nebrání v tom, aby se stala objektem vlhkých snů všech volných chlapů od devatenácti do devadesáti v okruhu deseti kilometrů. Co by na ní mohli vidět? Fajn, ne vysoká a štíhlá, ale chová se jako nevybouřený, egocentrický spratek, kterého nemůžete nechat o samotě ani deset minut, aby sináhodou nevypíchl oko plastovou vidličkou. Jediný, kdo nezklamal, byl Adrian. Pokud nejste fanoušky Dimitrije, v této knize si přijdete na své. Pokud však očekáváte nějaké žhavé scény, štěkáte na špatný strom.


Roli záporáka ne moc obstojně zastává Sydnyin kolega Keith. Typický zlý chlapec, který potřebuje, aby bylo všechno po jeho, a přes to vlak nejede. Většinou si v klídku v teple svého bytu spřádá své plány a myslí si, bůhví jak není důmyslný. Že by se mohl pokusit vyštípat Sydney z jejího zbrusu nového místa? No koho by to bývalo napadlo? Keithe, ty jsi takový padouch!


Možná si teď říkáte, že by to všechno mohla napravit zápletka. Jenže to se opravdu nekonalo. Většina knihy je věnována Jill a jejímu jemnocitu, takže na opravdovou akci zbylo asi deset stránek na konci knihy, kdy si spisovatelka nejspíš hodila kostkou a na koho to padlo, ten to prostě je. Geniální vyřešení několika vražd, že? Dějová linie zabývající se zvláštními tetováními byla o něco zajímavější, přesto ale předvídatelná.Redakce Fantasye doporučuje podobné knihy:

Pokud jste četli některé z knih této autorky, hodně rychle si dáte dohromady, že jedna a jedna jsou dvě, a celých tři sta stránek už jen budete čekat, že si konečně někdo z hrdinů koupí kalkulačku. Když už nic, Pokrevní pouta si zaslouží metál za nejpředvídatelnější knihu roku.


Pokud jste však fanoušky Vampýrské akademie, nezáleží na tom, jak moc jsou Pokrevní pouta občas hloupé. Když se prokoušete prvními padesáti stránkami, kde se vás Sydney pokusí unudit k smrti obavami z nadváhy a hysterickým záchvatem při výběru nového auta (Hnědé, jak by mohla mít hnědé auto?) knihu už nedáte z ruky, budete si plnými doušky vychutnávat Adrianovy vtipné poznámky a po dočtení vám nezbude nic jiného, než doufat, že na druhém díle si dá Richelle Mead víc záležet. A hlavně, že ho vydají už brzo, protože to čekání bude nekonečné.


Richelle Mead v pěti bodech:

  1. Narodila se v roce 1976 v Michiganu.
  2. Má tři různé diplomy.
  3. Než se stala spisovatelkou na plný úvazek, byla učitelkou v Seattlu
  4. Je známá hlavně díky sériím Vampýrská Akademie, Georgina Kincaid (Sukuba) a Dark Swan.
  5. V součastné době žije v Seattlu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Milujete mně?

Ano
Ano
Ano

Komentáře

1 Bobo Bobo | 28. března 2012 v 19:13 | Reagovat

Pravda pravdoucí, knihu jsem dočetla jenom kvůli Adrianovi,Keith tam mohl být častěji, aby bylo více akce, zbožně si přeji, aby byl druhý díl zajímavější a akčnější, [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]  [:tired:]

2 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 1. dubna 2012 v 22:40 | Reagovat

Jak to tak čtu, tak knížka nebude nic moc, všechno to bude zahraňovat Adrian :)*
hodně mě teda rozesmálo, že SydneY se snaží čtenáře unudit k smrti :D

3 Mish@ Mish@ | 4. dubna 2012 v 7:10 | Reagovat

[2]: presne. Ikdyz adriana miluju, tak vsechno ale zachranit nedokazal a obcas se choval jako poradny debil.

4 Eviřenka Eviřenka | 25. května 2012 v 20:46 | Reagovat

Zase to musíš brát tak, že existují lidé, kteří měli problém s Rose a s VA (jako třeba já). A asi proto jsem jedna z mála, kterou Bloodines fakt potěšily. :-D Přesně to, co mi vadilo na VA vymizelo (začínám si myslet, že to byla Rose) a Sydney jako vypravěč mě fakt potěšila.
Prostě asi záleží na vkusu..

Jo, jinak se chci zeptat jestli budeš zase dělat Putovní knižní klub. Zapojila bych se..:-) Taky by třeba každej mohl poslat knížku do oběhu, ne jenom ty. ;-)

5 Mish@ Mish@ | Web | 25. května 2012 v 22:05 | Reagovat

[4]: To je docela dobrej nápad:)

6 Mish@ Mish@ | Web | 25. května 2012 v 22:05 | Reagovat

[4]: A další kolo rozhodně bude:) Jen toho teď mám moc, ale neboj, dočkáš se:)

7 Swallow Swallow | Web | 11. září 2012 v 10:44 | Reagovat

Já jsem od téhle série očekávala další lehké nahlédnutí k Rose, ale je to spíš úplně jiná série psaná úplně jinak a vlastně tam není nic jak jsem čekala :(

8 vinnie vinnie | 14. ledna 2013 v 21:20 | Reagovat

ahojky, já vím, jsem totální pako, že se na toto ptám, ale pod jakým názvem si tento díl můžu koupit ?? já jsem totiž od této autorky našla jen sukuba a to asi není ono? :-D

9 Kkikina Kkikina | E-mail | 1. června 2013 v 20:35 | Reagovat

Chtěl bych vidět,kdo tenhle názor na tyhle knihy psal!Jsou naprosto úžasné svou originalitou! :-P A pokud se ti nelbí,tak je nečti.... :-)

10 Veve Veve | 11. listopadu 2013 v 11:08 | Reagovat

Ahoj chcete sei zahrát RPG VA a PP stačí se jen registrovat :-) http://vampyrska-akademie-rpg6.webnode.cz/

11 Dodik Dodik | 3. března 2014 v 20:38 | Reagovat

nemůžu souhlasit Sydney byla fakt boží=)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama