close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více
 

Ukolébavka - Sarah Dessen

21. března 2012 v 14:02 | Mish@ |  Přečteno
Její matka je spisovatelka, která střídá manžely jako ponožky. Její bratr se stává úspěšným podpantoflákem ujíždějícím na ještěrkách. A Remy pracuje ve dne v noci na tom, aby měla všechno dokonale pod kontrolou. Možná by dostali slevu na skupinovou terapii.Remy je ten typ člověka, který je schopný naplánovat si i časové rozpětí návštěvy toalety. Její perfekcionismus se však může někdy doopravdy hodit. Jako třeba teď, když pořádá matčinu pátou svatbu. Všechno jde dokonale podle plánů až do dne, kdy Remy v prodejně aut svého budoucího nevlastního otce, potká Dextera. Nejdříve si myslí, že je to cvok, který neustále máchá rukama, a ignoruje ho. Jenže Dexter je vytrvalý, velmi vytrvalý. Škoda, že má Remy pravidlo "Žádní muzikanti". Jedno zklamání jí totiž stačilo. Takový chlápek s kytarou už tu byl. Její otec zemřel ještě předtím, než Remy stihl doopravdy poznat, a nechal jí pouze píseň, kterou o ní napsal - Ukolébavku.


Tato kniha je určena převážně dívkám, a ano, je to román. Ale k dívčímu románu, jak ho známe v pojetí českých spisovatelek, má opravdu na míle daleko. Ukolébavka je vtipná, napínavá a tak realistická, že by Remy klidně mohla být vaše sousedka.


Jedním z nejsilnějších aspektů příběhu jsou bezesporu charaktery. Sarah Dessenová provedla opravdu mistrovskou práci a pod hrotem jejího pera postavy doslova ožívají. Remy má tendenci působit na čtenáře stejným způsobem, jako by byla opravdová. Má opravdu silnou osobnost, díky níž si vás omotá kolem prstu i skrz stránky knihy. I když nesouhlasíte se vším, co říká nebo dělá, stejně ji respektujete a ani vás nenapadne, abyste si pomysleli: "Teda, ta je blbá, to by holka nikdy neudělala."

Sarah Dessenová v pěti bodech:
  1. Sarah Dessenová vyrostla v Chapel Hill v Severní Karolíně a vystudovala tvůrčí psaní na University of North Carolina.
  2. Než se stala spisovatelkou na celý úvazek, byla číšnicí a později učitelkou na vysoké škole.
  3. V současné době žije v Severní Karolíně.
  4. V roce 2011 vyšla její v pořadí už desátá kniha - What Happened to Goodbye.
  5. Podle jejích knih Someone Like You a That Summer vznikl film, který je u nás známý pod názvem Láskou praštěná.

Remy a Dexter jsou jako Jin a Jang. Zatímco Remy se chová místy až chladně a rezervovaně, Dexter je spontánní, hodný, roztomilý a tak trochu cvok. Upřímně, zamilujete si ho. Dexter představuje ten faktor, který vás donutí číst a číst a být zvědavý, co ten pošuk zase provede. Jako jediný totiž dokáže udělat Remy čáru přes rozpočet a donutit ji, aby se chvilku chovala jako člověk.


Obdivuhodné je, že se Dessenová dokázala vyhnout drtivé většině otřepaných klišé. Sice hned od začátku víte, jakého druhu happy endu byste se mohli dočkat, ale věřte, že vaší vírou bude v některých momentech silně otřeseno. I malé zvraty dokáží knihu okořenit a dodat jí šmrnc. A když přidáte ještě špetku humoru a problémů, s nimiž se denně vypořádávají obyčejní lidé, ta-dá, je tu Ukolébavka.


I když nepatří mezi nejtenčí knihy, při jejím čtení se nebudete nudit ani vteřinu. Jediný problém nastává, když zjistíte, že už je konec. Nikdo totiž ještě nevynalezl způsob, jak si vymazat paměť a přečíst si knížku znovu, aniž byste věděli, co se bude dít. Přesto nečekejte, že Ukolébavka upadne do věčného zapomnění. Není totiž nic lepšího, než strávit večer u knihy, která vám zaručeně zvedne náladu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alciellë Alciellë | Web | 23. března 2012 v 14:28 | Reagovat

Láskou praštěná jsem film viděla.. Pokud jsou knížky na tenhle způsob, tak tím pádem si je připíšu na seznam, které si chci přečíst hned po maturitě, pokud seženu brigádu. Ukolébavka mě zaujala, nejspíš obětuju pár korun a koupím si ji =D. Kdoví, ale zní opravdu zajímavě ;).

2 Yanny.)) Yanny.)) | Web | 25. března 2012 v 13:34 | Reagovat

Jů, to vypadá dobře. :) Určitě pěkná oddechovka. :) Navíc, obálka je překrásná.

3 sayury sayury | Web | 25. března 2012 v 20:05 | Reagovat

Jůů, to vypadá dobře :)) (sakra, teď jsem si všimla, že mě Yanny předběhla -_-) Dokonce i v českém vydání (mám trochu lenivou náladu na cizojazyčné knihy, jen aby bylo jasno), vidím to na další to-read knihu ;))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama