Prokletý dům - Rachel Caine

4. dubna 2012 v 18:14 | Mish@ |  Přečteno
Představte si, že máte nadpozemsky vysoké IQ jako hlavní hrdinka této knihy, Claire. Před spaním si čtete v matematicko-fyzikálních tabulkách, vypočítáte si, které cereálie budou mít nejblahodárnější vliv na vaše mozkové buňky, v šestnácti se dostanete na vysokou a tam vás začnou šikanovat do takové míry, že vám jde o život. Pokud jste normální, s veškerou grácií se vykašlete na školu a zdrháte, jako by vám za patami hořelo. Otázka zní: Je Claire normální?


Člověk by řekl, že lidé na vysoké škole už by měli být trochu rozumní. Většinou taky jsou. Bohužel, v Morganville je to jinak. Claire udělala jednu chybu a za tu teď pekelně platí. Vše zajde až tak daleko, že ji skupinka jejích protivnic shodí ze schodů. Claire konečně dojde, že tady končí všechna sranda. Jako nejlogičtější řešení vidí stěhování se z kolejí. Konkurz vyhrává dům Glassových, a tak se jejími novými spolubydlícími stávají hyperaktivní milovník chilli Shane, lehkomyslná gotička Eva a Michael, který spí ve dne, a ne, není upír. Na tom, že Claire ještě nebylo osmnáct, takže by mohla přivést všechny tři do pořádné šlamastyky, vlastně vůbec nezáleží. Všichni se shodnou na tom, že je to vlastně jen dočasné a když se Claire bude skrývat, vše se vyřeší. Jenže to by se slečna inteligentní nesměla promenádovat po městě a lážo plážo chodit na přednášky, které stejně nepotřebuje, protože už všechno ví a zná.


Rachel Caine své tvůrčí schopnosti předvedla už v sérii Strážci počasí, kterých u nás zatím vyšly pouze čtyři díly. Upíři z Morganville jsou její další literární počin, tentokrát pro mladší čitatele. A přestože k dokonalosti mají opravdu hodně daleko, v zahraničí si vydobyli velkou fanouškovskou základnu. S ohledem na kvalitu knihy je to opravdu obdivuhodné.


Knize rozhodně nelze upřít její čtivost. Nemá nijak složitý děj, takže jí nemusíte věnovat velkou pozornost a stránky budou ubíhat lehce a plynule. Otázkou však je, jak dlouho vydržíte ignorovat všechny ty nesmysly, kterými je kniha doslova prošpikovaná. Claire chce být za každou cenu nezávislá, takže se nevrátí domů k rodičům a neušetří se mnoha, opravdu mnoha, potíží. Místo toho jako ztracené štěně škemrá u prahu domu Glassových. Později, když se všechno proflákne a na dveře zaklepou Claiřini rodiče, nevykolejí je ani tak to, že se ji někdo pokusil zabít, dokonce přežijí i to, že bydlí se staršími chlapci (Chápete? CHLAPCI?) ale jedno pivo v ledničce značí konec světa, takže jsou připraveni svou dceru odtáhnout za pačesy zpátky domů.Redakce Fantasye doporučuje podobné knihy:

Tímto ale divnost nekončí. Kromě Claiřiných tří spolubydlících jsou všechny postavy téměř nepoužitelné. Sama Claire se chová spíše jako rozmazlený fracek než jako geniální student. Stejný problém má parta jejích blond nepřátel ze školy. Dětinské poznámky a malicherné problémy neskutečně ubírají knize na kvalitě.


Sama zápletka není úplně špatná. Město tajně ovládané upíry trochu připomíná Zombie blondýny od Briana Jamese (naštěstí jen myšlenkou a ne provedením). Rachel Caine se snažila přijít se svým vlastním ne zrovna funkčním provedením zubatců. Na jedné stránce se dozvíte, že upíři nemůžou přes den vycházet ven a na druhé už je vám vysvětlována šíleně složitá teorie toho, proč někteří vycházet mohou. Kdyby spisovatelka všechno trochu víc promyslela a zabalila do ozdobné fólie, působil by příběh mnohem realističtěji.


Prokletý dům není špatná kniha, ale ani na vás nějak výrazněji nezapůsobí. Pokud jste ochotní tolerovat hromadu nesrovnalostí, které jsou v knize nasekané, můžete si čtení dokonce i užít. Nečekejte však nic významněji strhujícího. Během čtení můžete bez problému jíst, spát nebo jít na procházku. Sice vás bude zajímat, co se dělo dál, ale ne do takové míry, abyste seděli s nosem přilepeným na knížce a bez dechu hltali slovo za slovem. Prokletý dům je průměrná oddychovka, která neurazí, ale ani nijak výrazněji nenadchne. Přesto ale dokáže navnadit na přečtení dalšího dílu a o to tu přece jde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Milujete mně?

Ano
Ano
Ano

Komentáře

1 Bobo Bobo | 4. dubna 2012 v 19:06 | Reagovat

Mne tedy kniha nenavnadila, abych si přečetela druhý díl a hrdinka s vysokým IQ? Haha, celou knihu jsem ji hledala a nenašla. :-?  :-?  :-?

2 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 4. dubna 2012 v 22:38 | Reagovat

nevím co na to napsat, obálka umí skvěle zaujmout, obsah, který mě zaujal, ale stačila mi malá ukázka z knihy a věděla jsem, že to nebude nic moc... ;)

3 Simone Simone | Web | 7. dubna 2012 v 16:48 | Reagovat

Keď hovoríš, že je tam veľa nezrovnalostí, znamená to, že to nie je kniha pre mňa :-) Ja neznášam keď niečo nesedí, ako napr. v HP 7, keď Lupinov syn mal toľko rokov, čo Harryho pričom to bolo po 17 rokoch. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama