Sapphique - Catherine Fisher

23. dubna 2012 v 15:00 | Mish@ |  Přečteno
Kam až jeho vzpomínky sahají, toužil po Úniku. A jeho přání se mu splnilo. Stejně jako legendární Sapphique se dostal z pekla živého vězení Inkarceronu. Bohužel, Venek není takový, jaký si ho Finn představoval. Jenže kam Uniknete z ráje, který rájem vlastně vůbec není?Finn si Únikem z Inkarceronu moc nepomohl. Jak by řekly naše babičky, jako z bláta do louže. Nejen že jeho záchvaty pokračují a stále se mu nevrátila paměť, ale nezvládá ani povinnosti, které mu jako budoucímu králi přísluší. A čím rychleji se blíží den, kdy má Finn vznést svůj nárok na trůn, tím víc se Claudia, Správcova dcera a princova budoucí manželka, bojí o jeho bezpečnost. Královna Sia totiž nepatří mezi ty, kteří by svůj trůn jen tak přenechali někomu jinému. Ale to není všechno. Správce je pořád Uvězněn v hlubinách vězení, na které měl dohlížet. Claudiin blízký přítel, Sapient Jared pomalu ale jistě umírá. Oceloví vlci, odbojová skupina snažící se svrhnout Protokol, ztrácejí trpělivost.


Jenže vždycky může být hůř. Což se potvrdí, když se na ceremoniálu, který má Finna stanovit opravdovým následníkem trůnu, objeví muž, který tvrdí, že právě on je princ Giles. Finnova vzpomínka na lodičky na jezeře a vybledlé tetování orla s královskou korunou jsou oproti Uchazečovým argumentům jako nic. Nový princ Giles je dokonce tak přesvědčivý, že ani sám Finn už neví co je pravda, a co jen výplod jeho představivosti.


Fisher Catherine: Inkarceron


Přečtěte si recenzi na první díl - Inkarceron


Nebude však trvat dlouho a Finn s Claudií budou mít větší problémy. Vězení totiž začíná realizovat svůj vlastní šílený plán. Inkarceron chce Uniknout.


Sapphique je druhým dílem cenami ověnčeného románu Inkarceron z pera Catherine Fisherové. V některých případech se stává, že pokračování nedokáže jít cestou, kterou započal první díl. Nebojte se, tento případ to rozhodně není. Skvěle vyprávěný příběh vás naprosto a kompletně strhne, takže nebudete schopni odložit knihu do té doby, než dočtete poslední stránku.


Děj je vyprávěn v dystopické budoucnosti, kdy se vše řídí podle Protokolu. Čas jako by se zastavil v šestnáctém století. Uměle udržovaná Doba má vytvářet dokonalé prostředí pro obyvatele Říše. Žádné nemoci, zločiny, nikdo nebude trpět a všeho bude dostatek. Toto byla původní idea, která se bohužel zvrhla v peklo na zemi. Stejně jako se vymkl kontrole Inkarceron. Jediný problém, který by mohl během čtení nastat, je ten, že zapomenete, v jakém světě se nacházíte. Takže když odtrhnete zrak od stránek, můžete se divit nad tím, že lidé nechodí v Dobových šatech a nejezdí v kočárech po nezpevněných cestách. Ano, svět popisovaný v této knize vás do sebe doslova nasaje a nic nebude reálnější než to, o čem čtete. Lepší základ pro úžasný příběh snad ani neexistuje.


I když je kniha psána er-formou, větší náhled do duší postav byste nezískali žádným alternativním vyprávěcím stylem. V důsledku toho charaktery působí jako živé a bez problému si představíte sebe v jejich kůži. Claudia a Finn mají natolik rozdílné povahy, že se jako pár dokonale doplňují. Vedlejší postavy netvoří jen kulisu příběhu, ale spolu s hlavními hrdiny rozvíjejí dějovou linku a dodávají vyprávění na zajímavosti. Keiro, Attia, Správce, Giles, bláznivý Rix a dokonce i samotný Sapphique se stali nedílnou součástí příběhu.


Sapphique je mnohem nabitější akcí a nečekanými zvraty než předchozí díl. Děj ubíhá rychlostí světla a než se nadějete všechno vypadá najednou úplně jinak, než jak se na první pohled zdálo. Celkově dílo působí jako výtvor geniálního šílence. Fisherová dokáže ukecat své čtenáře tím způsobem, aby by jí uvěřili, že Voldemort provozuje útulek pro bezdomovce a jejich vlastní babička pochází z jiné planety. Takže s motivem živého vězení, které chce Uniknout samo ze sebe, nebudete mít překvapivě žádný problém.

Catherine Fisher v pěti bodech:
  1. Pochází z britského Walesu, kde učí na univerzitě.
  2. Má ráda mýty a historii.
  3. Kromě Inkarceronu a jeho pokračování Sapphique napsala ještě několik sérií pro mládež (The Oracle, The Snow-Walker Son).
  4. Inkarceron se stal její nejúspěšnější knihou; mimo jiné získal cenu The Times pro nejlepší dětskou knihu roku.
  5. Na motivy Inkarceronu se momentálně chystá i film (v hlavní roli by se měl objevit Taylor Lautner).

Jedinou vadou jinak dokonalé knihy je její konec. Dost uzavřený pro knihu, ale jako konec dilogie to prostě nestačí. Příběh působí, jako by si spisovatelka nechala otevřena zadní vrátka pro další knihu, jenže se rozhodla, že třetí díl nebude, a nedovřenými dveřmi teď táhne do světnice. Na druhou stranu Fisherová alespoň nepropadla momentálnímu trendu protahování sérií do nekonečna. A pokud se na to podíváte z druhé strany, každý si může dle vlastní libosti domyslet, jak se hrdinové příběhu dopracovali ke svému šťastně až na věky.


Pokud hledáte nějakou odpočinkovou četbu, nechte si zajít chuť. Sapphique patří mezi knihy, které vyžadují vaši veškerou pozornost. Za odměnu vám však poskytne neopakovatelný zážitek, na který budete ještě po dočtení dlouho vzpomínat. S chutí se budete k příběhu několikrát vracet a vždycky objevíte cestičku, jíž jste si při prvním přečtení nevšimli. Co víc byste mohli od dobré knihy očekávat?

Knihu si můžete koupit zde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sayury sayury | Web | 24. dubna 2012 v 1:55 | Reagovat

Saphique jsem dostala k vánocům od bratra a doteď jsem ho neotevřela, což mě hrozně mrzí. Inkarceron byl prostě výborný, jsem zvědavá, jak na tom bude "bratr" Sapphique

2 Nomidee Nomidee | E-mail | Web | 16. ledna 2013 v 19:31 | Reagovat

Mám oba dva díly doma v knihovně, ale ještě jsem je nečetla :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama