Affliction - Laurell K. Hamilton

25. prosince 2013 v 0:24 | Mish@ |  Přečteno


Název: Affliction (Utrpení)
Autor: Laurell K. Hamilton
Série: Anita Blake, Vampire Hunter
Díl: 22
Žánr: Urban Fantasy, Paranormální romance
Omezení: 18+ (sexuální scény)

Upozornění:
Trailer obsahuje gigantické spoilery takže pustit jen na vlastní nebezpečí!

Některé zombie jsou oživeny. Jiné musí být uloženy zpět do hrobu. Jen se zeptejte Anity Blake.

Dříve by je považovala maximálně za odpudivé, nikdy za nebezpečné. Dříve nikdy neslyšela o tom, že by některá z nich způsobila lidské bytosti smrt v agónii. To se ale všechno změnilo.

Micahův dlouho odcizený otec umírá, rozkládá se zevnitř kvůli nějakému zvláštnímu onemocnění, o kterém si doktoři šeptají jako o "zombie nákaze". Pro Anitu jsou zombie každodenní náplní práce - tyhle ale nejsou takové, jaké je zná. Tyhle stvoření loví ve dne a jsou rychlé a silné jako upíři. Pokud tě pokoušou, budeš jako oni. A tak to jde pořád dokola.

Kdy to zkončí? To neví ani Anita Blake.

"Takže pokud je to všechno nemožné, co se to tu kurva děje?" zeptal Jenkins.
Zavrtěla jsem hlavou. "Já nevím."
"Tak to se mi vůbec nelíbí," řekl Gonzales. "Ty máš být mezi šerify odborník na zombie. Pokud nevíš, tak..."
"Jsme v prdeli," dokončil za něj Jenkins.

Očekávání: Po jednadvaceti dílech už vím co se dá od Anity čekat. Hamiltonová má svůj osobitý styl, ke kterému se vždycky ráda vracím, takže v tomto ohledu se zklamání rozhodně nekonalo.

Svět: Nadpřirozené bytosti jsou legálními americkými občany, řady policejních jednotek se rozrostly o Útvary pro boj s nadpřirozenem a oživování zombie je lukrativním povoláním.

Hlavní hrdinové: Anita - lidská služebnice, šerif, nekromantka, královna tigrodlaků, leopardodlaků a kdoví čeho ještě, holčina drsná jako šmirglpapír, upíry si dává k snídani, zdivočelé lykantropy k večeři, místo zákusku si dá sex ve sprše s minimálně dvouma superžhavýma bodyguardama.

Vedlejší postavy: Micah - nevím proč ale nemám ho ráda. Tak nekomflitní až je vlezlý. Sice mu umíral otec ale z nějakého důvodu mi ho moc líto nebylo. Asi je to částečně tím, že je v knize tolik postav, že vžít se do emocí všech je kompletně nemožné. Nicky - Anitin lev, asi jsem si ho zidealizovala ale nikoho úžasnějšího než tohodle sociopata jsem snad ještě neviděla. Vraždící mašina zotročená Ardeur, která z něj udělala něco jako Drákulovu nevěstu, takže musí na slovo poslouchat a má nutkavou tendenci dělat Anitu šťastnou. Jakkoliv kýčovitě to může znít, momenty s Nickym jsou nejlepší! Trochu to kazí jen to, že pro vývoj zápletky nemá vlastně vůbec žádný význam stejně jako většina ostatních postav (zaměnitelní bodyguardi, policie, Micahovi rodinní příslučníci - většina z nich je v knize jen proto, aby Anita měla před kým obhajovat svou čest a aby mohla milionkrát za sebou vysvětlovat, proč je v pořádku mít asi padesát milenců naráz). Hatfield - místní naháněčka upírů, která Anitu zezačátku nesnáší, ale jakmile zjistí, jak úžasná je, okamžitě se přidává na její stranu. Jediným účelem tohoto charakteru je dokázat, jak je Anita chytrá a na všechno připravená a že ostatní v branži proti ní nemají nejmenší šanci.

Zápletka: Až překvapivě dobrá. Celá ta myšlenka se zombie apokalypsou se mi nesmírně líbila. Nemoc, na kterou umírá Micahův otec, mizející lidé, zombie útoky, hnijící upíři. Nebudu kecat. Byla jsem nadšená. Jsem ráda, že jsem se nepodívala na trailer ke knize, protože jinak bych měla úplně zkažené to napětí. Celou dobu jsem byla vážně zvědavá kdo za tím stojí a jak by se asi Anita mohla s někým tak mocným a nebezpečným vypořádat. Jenže o co víc se mi líbila záplatka, o to zklamanější jsem byla z konce. Závěrečná epická bitva se odehrála asi na dvou stránkách a já jsem jen zůstala čučet a sama sebe jsem se ptala: "To bylo jako všechno? Takhle jednoduchý?"

Originalita: Nic přelomového. Myšlenky, které už jste někde slyšeli. Sice dobře a poutavě zpracované ale do kolen vás to nedostane.

Zaujalo: Nejvíc mě asi zaujalo to, jak Anita dokázala všechno obrátit. Někdo si rýpl a hnedka byl oheň na střeše kvůli tomu, že si z ní dělají srandu a nerespektujou její schopnosti jen kvůli tomu, jaký má životní styl. Možná kdyby míň prskala kvůli tomu, jak si všichni myslí že je rozhoďnožka, možná by ze sebe nedělala takový lehký cíl.

Doporučuji: Pokud jste ještě nečetli ani první díl, rozhodně byste měli dát téhle sérii šanci. Nehledě na chyby vás Anita prostě chytne a záleží už jen na vás jestli přestanete číst, když se začne děj přetáčet více do sexuální roviny nebo jestli to přijmete jako část příběhu a dohrabete se až tak daleko jako já. Každopádně podle mého názoru je téměř povinnost každého milovní krvesajů přečíst si minimálně jeden díl, protože Hamiltonová za to opravdu stojí!

Obálka (pro zvětšení knikněte na miniaturu):

US vs. UK

Nový styl amerických obálek se mi moc nelíbí, takže dávám přednost těm britským, které jsou prostě dokonalé. Za prvé, jsou červené. Za druhé, obrázek na přebalu je vždycky perfektní, kreativní a lehce děsivý. Anděl s krvavými slzami podle mého skvěle koresponduje jak s názvem knížky tak s obsahem. Na druhou stranu, marně se snažím vzpomenout si na nějakou modrookou upírku (nebo jen modrookou ženskou celkově), kterou by měla ztělesňovat ženská na obálce. Pokud mi něco uniklo, tak mě opravte.

Hodnocení: Affliction je skvělá knížka. Jsou v ní sice momenty, kdy se spisovatelka zbytečně moc vrtá ve věcech pro příběh naprosto nepodstatných, jinak se příběh čte skoro sám. Odfláknutý konec (za který strhávám půl korunky) mě trochu zklamal ale lehce mi to vynahrazuje zbytek knížky, který je napumpovaný akcí. Dokonce se Hamiltonová lehce zkrotila a v první půlce nebyl žádný sex. Bravo! Anita Blake je moje srdcová záležitost. Ikdyž existuje spousta věcí, které se mi na ní nelíbí, stejně mě nic neodradí od toho, abych si přečetla další díl.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mirekk mirekk | E-mail | 21. června 2020 v 13:36 | Reagovat

Fellas stop jerking off, here you can find lonely babes from your area - http://hifuck.me

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama